Mekanik Anabilim Dalı

 

Varoluşundan bu yana insanoğlu, evrenin doğasındaki gerçekliği kavrayabilmek adına çalışmış, yaşam felsefesini ve gelişimini bu arayış belirlemiştir. Mekanik, doğada işleyen yasaların matematik diliyle tanımlanması veya ifade edilmeye çalışılmasıdır. Mühendislik formasyonu kazanılmasında ilk adım, akademik çalışmalar için  temel bilgi mekaniktir.

 

Mekanik Anabilim Dalı'nda yürütülen çalışmalarda amaç; mevcut bilgiye ulaşmak, bu bilgiyi lisans ve lisansüstü düzeyde öğrencilere aktarmak, çeşitli uygulamalarda kullanmak ve evrensel bilgiye katkıda bulunmaktır.

 

İnşaat mühendisliği eğitimine yönelik olarak cisimlerin dayanımı ve hareket yasaları temel konularımızdır. Farklı malzeme özelliklerine sahip homojen veya kompozit, düzlemsel ve yüzeysel taşıyıcıların statik, dinamik ve stabilite analizleri konuları üzerine bilimsel çalışmalar yapılarak akademik gelişim sürdürülmektedir. Uygulamada büyük açıklıklı çatılar, soğutma kuleleri gibi özel problemler ve titreşim problemleri için projeler üretilmektedir. 

 

Mekanik Anabilim Dalı Web Sayfası